Hlavička Dr. Miroslav Tedla

Existuje viacero stavov, ktoré môžu viesť k oslabeniu hlasu. Jedným z najčastejších je nepohyblivosť (paréza) hlasivky. Dochádza k nej napríklad poškodením hlasivkového nervu pri operácii štítnej žľazy, iných operáciách na krku, v hrudníku či na báze lebky. Ďalšou z príčin môže byť oslabenie hlasu z neurologickej príčiny alebo vekom.

Nepohyblivosť hlasivky vedie k zhoršenému uzáveru hlasiviek, hlas znie ticho, chrapľavo a je rýchlo unaviteľný. Existujú operačné výkony, ktoré pomôžu dostať hlasivky pri tvorbe hlasu bližšie k sebe a výrazne zlepšiť hlas. Najjednoduchším výkonom je takzvaná medializácia – pomocou injekcie výplňového materiálu do hlasivky.

Výkon je možné robiť v lokálnej alebo celkovej anestézii, u väčšiny pacientov je výhodnejší výkon posediačky v kresle v lokálnej anestézii. Vpich vedieme cez prednú stenu krku a pozíciu ihly počas operácie monitorujeme pomocou flexibilného endoskopu zavedeného cez nos. Prínosom tejto operácie je často aj zvýšenie efektivity kašľa a prehĺtania.